piątek, 18 grudnia 2020

 Dbajmy o siebie i o innych

 Magia Świąt Bożego Narodzenia

  

„Wieczór wigilijny”

Biały obrus lśni na stole,
pod obrusem siano.
Płoną świeczki na choince,
co tu przyszła rano.

Na talerzu kluski z makiem,
karp jak księżyc srebrny.
Zasiadają wokół stołu
dziadek z babcią, krewni.

Już się z sobą podzielili
opłatkiem rodzice.
Już złożyli wszyscy wszystkim
moc serdecznych życzeń.

Kidy mama się dzieliła
ze mną tym opłatkiem,
miała w oczach łzy, widziałem,
otarła ukradkiem.

Nie wiem, co też mama chciała
szepnąć mi do ucha:
bym na drzewach nie darł spodni,
pani w szkole słuchał…

Niedojrzałych jabłek nie jadł,
butów też nie brudził…
Nagle słyszę, mama szepce:
– Bądź dobry dla ludzi. 

Tadeusz Kubiak

 Wspólne śpiewanie kolęd, to jedna z najpiękniejszych polskich tradycji. Już od najmłodszych lat śpiewamy je w domach i kościołach. Najbardziej znaną kolędą na świecie jest "Cicha noc". Kolęda ta powstała ponad 200 lat temu i została przetłumaczona na ponad 300 języków.

Zapraszamy do wspólnego kolędowania... 

 - "Cicha noc" - link

-  "Pójdźmy wszyscy do stajenki" - link

 -  "Przybieżeli do Betlejem pasterze" - link
- "Bóg się rodzi" - link
- "Dzisiaj w Betlejem" - link

- "Bosy pastuszek" - link

- "Gdy śliczna Panna" - link 

- "Lulajże Jezuniu" - link 

- "Jezus Malusienki" - link

- "Do szopy, hej pasterze" - link 

- "Była noc" - link

HISTORIA DRZEWKA ŚWIĄTECZNEGO

Świąteczne drzewko to jedna z wielu tradycji, które wiążą się z tym magicznym okresem - niektórzy nie wyobrażają sobie świąt bez udekorowanej choinki. Jak powstał zwyczaj przynoszenia jej na Boże Narodzenie do domu i przybierania w ozdoby?
Tradycja przywędrowała do nas z protestanckich Niemiec, a dokładniej z Alzacji, na przełomie XVIII i XIX wieku. Propagowali ją żołnierze na terenach zaboru pruskiego. Początkowo zwyczaj zdobienia iglastego drzewka przyjęła arystokracja. W wiejskich chatach częściej można było spotkać ozdobioną gałąź świerkową lub jodłową, którą zawieszano pod sufitem. Kościół początkowo sprzeciwiał się zwyczajowi dekorowania choinki, bowiem przynoszenie zielonego drzewka do domu to rytuał zakorzeniony w wierzeniach pogańskich. W nich drzewko iglaste jest symbolem życia, odradzania się, płodności. Jednak, jak wszyscy wiemy, z czasem choinka bożonarodzeniowa rozgościła się w polskich domach i dziś chyba nikt nie wyobraża sobie wigilii bez choćby małego drzewka, obwieszonego lampkami i ozdobami, które dawniej również miały swoją symbolikę.
link 

 

Tradycje Świąt Bożego Narodzenia w Polsce:
(informacje ze strony viva.pl)

- Biały obrus i sianko: obrus wigilijny jest zawsze biały (symbol czystości), a pod nim umieszcza się sianko – na znak narodzin Jezusa w stajence.
- 12 potraw wigilijnych: liczba ta symbolizuje liczbę Apostołów. Wedle tradycji świątecznej na stole powinny znaleźć się dary ziemi – z pola, lasu, sadu i wody. 
- Pierwsza gwiazdka: sygnałem do rozpoczęcia wieczerzy jest pierwsza gwiazdka na niebie, która ma być symbolem gwiazdy betlejemskiej wskazującej trzem mędrcom miejsce narodzin Chrystusa. 
- Post: Wigilia jest dniem postnym – tradycyjnie powinno się tego dnia zjeść jedynie lekkie śniadanie, a kolejnym posiłkiem powinna być już wieczerza w całości złożona z dań jarskich.
- Pasterka: w Wigilię o północy w kościołach rozpoczyna się uroczyste nabożeństwo – Pasterka, na którą tłumnie przybywają całe rodziny. 
- Dodatkowy talerz: na polskich stołach zawsze znajduje się dodatkowe nakrycie dla niespodziewanego gościa, który, jeśli nawiedzi dom, zostanie zaproszony do stołu.
- Opłatek: zanim zasiądziemy do wieczerzy, łamiemy się z domownikami opłatkiem i składamy sobie życzenia.
- Choinka: W Polsce tradycyjnie ubiera się ją w Wigilię, choć sporo osób robi to dużo wcześniej, aby wprowadzić świąteczny nastrój do domu.

link

Tradycje Świąteczne na świecie:

Anglia

viva.pl

W Anglii 24 grudnia jest zwykłym dniem pracującym. Anglicy świętowanie rozpoczynają 25 grudnia od wspólnego, uroczystego obiadu w rodzinnym gronie. Często organizują go w eleganckiej restauracji. Tradycyjnym posiłkiem jest na Wyspach pieczony indyk, któremu towarzyszy słodki pudding i babeczki z masą bakaliową.
Anglicy nie dzielą się opłatkiem, za to wciąż chętnie wysyłają kartki bożonarodzeniowe z życzeniami. Warto pamiętać, że zwyczaj ten narodził się właśnie w Anglii – pierwsza kartka świąteczna została zaprojektowana już w 1846 roku i szybko zdobyła popularność na całym świecie. Anglicy uwielbiają obdarowywać swoich bliskich. Prezenty świąteczne zostawiają sobie w specjalnie przygotowanych i udekorowanych skarpetach, a to, co się do nich nie zmieści – trafia pod choinkę.

Australia


 Święta wypadają w samym centrum sezonu letniego. Może brak tu podniosłej atmosfery, za to ludzie chętnie wykorzystują ten czas na odpoczynek i spotkania w rodzinnym gronie. Chętnie kolędują. Do dzieci również przychodzi Mikołaj, ale w nieco innej odsłonie… Staruszek z prezentami ubrany jest najczęściej w krótkie spodenki, zamiast czapki ma po prostu kapelusz, a na nogach japonki!

Francja



We Francji nie śpiewa się też kolęd.
Jedynym typowo świątecznym daniem jest ciasto bûche. W przypadku pozostałych dań bożonarodzeniowych panuje dość duża swoboda – francuzi po prostu wybierają w tym czasie elegantsze i bardziej wyszukane posiłki.

Włochy

naszświat.pl

Włosi bardzo hucznie obchodzą Boże Narodzenie, a świętować zaczynają już w pierwszą niedzielę adwentu. Niektórzy ubierają choinkę, lecz bardziej popularne jest tutaj budowanie szopki bożonarodzeniowej. W Wigilię na Placu Świętego Piotra uroczyście odsłania się specjalnie wybudowaną szopkę – zwyczaj ten zapoczątkował Jan Paweł II.

Tradycje świąteczne w Polsce - Edukredka

Święta Bożego Narodzenie w różnych krajach - link 1      link 2

Bożonarodzeniowe przysłowia



Przysłowia wywodzą się z tradycji ludowej, niosą ze sobą dobre rady, pouczenia na temat właściwego postępowania, a także spostrzeżenia dotyczące otaczającego nas świata.
Na stronie magia-swiat znajdziecie świąteczne przysłowia.

Świąteczne rebusy

Na stronie maluch w domu znajdziecie ciekawe rebusy. Warto tam zaglądnąć i poćwiczyć swój umysł.

"Opowieść Wigilijna"

Najbardziej znana i lubiana opowieść o Świętach Bożego Narodzenia. Autorem książki "Opowieść Wigilijna" jest Charles Dickens. Powstało bardzo wiele adaptacji tej powieści - filmy, bajki słuchowiska. Zapraszamy Was w świat tej niezwykłej opowieści...

"Opowieść Wigilijna" - bajka dla dzieci
"Opowieść Wigilijna" - słuchowisko
"Opowieść Wigilijna" - słuchowisko muzyczne

"Boże Narodzenie w Bullerbyn"



"Czytanki dla dzieci" zapraszają do wysłuchania opowiadania "Boże Narodzenie w Bullerbyn" - opowiadanie

Choinka z papieru kolorowego - kreatywnywychowawca


Choinka została wykonany z papieru rysunkowego, a dokładniej papierowych paseczków (o długości kartki A4 i szerokości 4 cm) sklejonych klejem i pociętych nożyczkami wzdłuż grzbietu. Następnie zwiniętych paseczków i końcówki sklejone klejem.



Gwiazda z papieru - kreatywnywychowawca


Torebki śniadaniowe powinny być gładkie, bez nadruków. Sklejamy 10 torebek. Klejem smarujemy dół torebki oraz pionową linię po środku. Górę sklejonego stosu torebek (tam gdzie znajduje się otwór) przycinamy, aby powstał róg (możemy wyciąć trójkąty na bokach, żeby powstała gwiazda ażurowa). Górę stosu torebek smarujemy klejem tak, jak wcześniej pojedyncze torebki (dół i pionowo środek) na to przyklejamy sznurek lub tasiemkę. Rozkładamy gwiazdę i dociskamy końce.


Świąteczne bajki 

"Boże Narodzenie u Smerfów" - bajka

"Czarodziejskie święta Franklina" - bajka

"Niestraszkowa Wigilia" - słuchowisko


link

"Czytankowo Dla Dzieci" zaprasza:

Wieczór wigilijny - tradycje Świat Bożego Narodzenia - link

Mikołajkowe zagadki - link

Historia przemiany choinki w drzewko bożonarodzeniowe - link


Czas na ruch - Świąteczne tańce


Po wielu godzinach zdalnej nauki koniecznie trzeba się poruszać, to są nasze propozycje dla Was:

Jingle Bells - świąteczny taniec dla dzieci - piosenka

Jingle Bells - La Portella - piosenka

We wish you a Merry Christmas - piosenka

Merry Twistmas Pinkfong - piosenka

Świąteczne porządki - piosenka

Czas na wspólne śpiewanie piosenek świątecznych



Ding dong, ding dong, spadł już śnieg - piosenka1  piosenka2

Doremisie - Pada śnieg, pada śnieg - piosenka

Śpiewające Brzdące - Świąteczne pierniczki - piosenka

Śpiewające Brzdące - Siedem reniferów - piosenka







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz