Dbajmy o siebie i o innych
Andrzejkowe czary-mary
Andrzejki obchodzone są z 29 na 30 listopada. Według tradycji wigilia świętego Andrzeja była nocą magiczną, kiedy można było poznać swoją przyszłość. Właśnie wtedy dziewczęta mogły uchylić rąbka tajemnicy dotyczącej ich przyszłego zamążpójścia. Wróżby na Andrzejki traktowały więc bardzo poważnie.
Najbardziej znaną z tradycji andrzejkowych jest lanie wosku. Dawniej do wróżby wykorzystywano cynę lub ołów. Po roztopieniu przelewano je na zimną wodę przez otwór klucza. Powstałe w ten sposób kształty miały konkretne znaczenie. Postać anioła oznaczała opiekę, a kot ostrzegał przed podejmowaniem pochopnych decyzji. Oprócz lania wosku, wróżby na andrzejki obejmują przestawianie butów, obieranie jabłek, czy szukanie imienia ukochanej osoby na kartonowym sercu
Tradycje andrzejkowe mają bardzo długą historię. Andrzejki do tej pory są nocą, która kojarzy nam się z magią, wróżeniem i tajemniczymi obrzędami. Jednak teraz jest to wesoła zabawa z przymrużeniem oka. Dawniej wróżby andrzejkowe traktowane były niezwykle poważnie.
Andrzejkowe wróżby - Jak to dawniej było? - film
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz