środa, 20 maja 2020

Kwarantanna - dbajmy o innych i o siebie!



Witajcie!

Dziś zabierzemy Was w daleką podróż...jest to najdalsza i najbardziej niezwykła podróż na jaką dziś może sobie człowiek pozwolić. Kosmos od zawsze fascynował ludzi. Już w starożytności kapłani egipscy znali się na astronomii. 
"Astronomia to nauka zajmująca się badaniem ciał niebieskich (gwiazd, planet, komet, mgławic, galaktyk) oraz zjawisk, które zachodzą poza Ziemią". (https://pl.wikipedia.org/wiki/Astronomia) 
21 maja obchodzimy Światowy Dzień Kosmosu
"Celem obchodów Dnia Kosmosu, ustanowionego z inicjatywy amerykańskich astronautów jest upamiętnienie wydarzeń, związanych z badaniami przestrzeni kosmicznej i zainspirowanie naukowców do dalszej pracy. Dzień ma też zachęcać do zgłębiania tajemnic wszechświata." (https://www.ekokalendarz.pl/)

http://dziubdziak.pl/

Na początek gra "Kosmiczna  wyprawa" - gra

Układ Słoneczny


Układ Słoneczny, którego częścią jest Ziemia, jest tak nazywany, ponieważ wszystko co się w nim znajduje krąży wokół Słońca. Słońce to gwiazda, bardzo gorąca i duża - jest ponad 100 razy większa od Ziemi. Słońce znajduje się daleko od nas, dlatego wcale nie wydaje się duże. Dystans pomiędzy Ziemią a Słońcem wynosi około 150 milionów kilometrów.

Posłuchajcie opowieści o naszym Układzie Słonecznym - film

Piosenka "W Układzie Słonecznym" - posłuchajcie

I troszkę ruchu. Zatańcz razem z Kosmo Żabką - piosenka
https://www.youtube.com/watch?v=KR32G2WpxNs

Poznajmy Planety:

Merkury
Planetą położoną najbliżej Słońca jest Merkury. To najmniejsza planeta Układu Słonecznego. Można go dostrzec z Ziemi gołym okiem. Wygląda jak jasna gwiazda świecąca nisko nad horyzontem tuż po zachodzie słońca. Powierzchnia Merkurego jest podobna do Księżyca - jest skalista i posiada wiele kraterów. Planeta ta nie ma atmosfery, panują na niej skrajne temperatury - od strony Słońca gorąco, w cieniu mroźne zimno.
https://odkrywcyplanet.pl

Wenus
Następną planetą od strony Słońca jest Wenus. Wielkością i siłą grawitacji (przyciąganie ziemskie) zbliżona jest do Ziemi, ale warunki panujące na jej powierzchni są zdecydowanie inne. Jej atmosfera jest gęsta i złożona głównie z dwutlenku węgla, przez co temperatura sięga 460°C. Jest to najgorętsza planeta Układu Słonecznego.
https://tech.wp.pl

Ziemia
Trzecią planetą od Słońca jest Ziemia. Jest jedynym miejscem Układu Słonecznego, na którym istnieje życie. Dzięki sprzyjającym warunkom, jak obecność wody, światła, atmosfery, która utrzymuje umiarkowaną temperaturę i tlen w powietrzu, rozwinęły się organizmy żywe i świat jaki znamy.
https://tapety.tja.pl

Mars
Kolejnym przystankiem jest Mars zwany często „czerwoną planetą”. Kolor rdzawo-czerwony tak widzimy go podczas obserwacji z Ziemi. Mars jest mniejszy od Wenus i Ziemi, ale większy od Merkurego. Jest zimny i skalisty, z cienką warstwą atmosfery.
https://odkrywcyplanet.pl/

Jowisz
Jowisz jest piąty w kolejności od Słońca. Jest największą z planet i nazywany jest gazowym gigantem. Powierzchnię planety, pokrywa kilka warstw chmur, układających się w charakterystyczne pasy widoczne z Ziemi.

Saturn
Następnie docieramy do Saturna – planety z charakterystycznymi pierścieniami. Jest drugi po Jowiszu pod względem wielkości i podobnie jak on jest gazowym olbrzymem. Pierścienie okalające planetę składają się głównie z lodu i odłamków skalnych. Saturn jest ostatnią planetą, którą można dostrzec z powierzchni Ziemi bez pomocy teleskopu.

Uran
Uran to siódma w kolejności od Słońca planeta. Jak poprzedniczki jest gazowym olbrzymem. Jest trzecią pod względem wielkości i czwartą pod względem masy planetą naszego systemu. Jego ułożenie jest unikatowe w Układzie Słonecznym.
kromer-gorlice.pl

Neptun
Neptun to ósma planeta Układu Słonecznego. Neptun to kolejny gazowy gigant i podobnie jak Uran. Neptun znajduje się tak daleko od Słońca, jego orbita jest najdłuższa ze wszystkich planet. Pełen obrót Neptuna po orbicie wokół Słońca wynosi aż 165 lat.


Droga Mleczna
Poznaliśmy osiem planet Układu Słonecznego: Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran i Neptun. Nasz Układ Słoneczny jest częścią galaktyki nazywanej Drogą Mleczną. Droga Mleczna zaś sąsiaduje z innymi potężnymi galaktykami, a co dalej znajduje się we Wszechświecie, badają naukowcy.

Księżyc
Księżyc jest jedynym naturalnym satelitę Ziemi. To jedyne ciało niebieskie, na którym wylądowali ludzie. Jest widoczny w nocy, ale często także w dzień. Na powierzchni Księżyca znajdują się kratery

Fazy Księżyca
Pełnia - Księżyc okrągły, nów - prawie niewidoczny "rogalik".

"Paxi i nasz Księżyc: Fazy i zaćmienia" - film

"Paxi bada Księżyc" - film

"Spadające gwiazdy"
Są to meteory, czyli niewielkie fragmenty materii kosmicznej, które kończą swój żywot w atmosferze ziemskiej.

Loty kosmiczne
Pierwszym człowiekiem, który odbył lot w kosmos był Rosjanin Jurij Gagarin w 1961 r. Pierwszymi ludźmi, którzy wylądowali na Księżycu byli Amerykanie Neil Armstrong, Edwin Aldrin i Michael Collins.  Uczestnicy misji Apollo 11, 20 lipca 1969 r. wylądowali na Księżycu. Na pamiątkę tego wydarzenia na Księżycu pozostawiono flagę Stanów Zjednoczonych oraz tabliczkę zawierającą informacje o lądowaniu.

Generał Mirosław Hermaszewski jest jedynym Polakiem, który  odbył lot w kosmos.

Mikołaj Kopernik, wybitny polski astronom, autor książki 
"O obrotach sfer niebieskich". To w tej książce Kopernik opisał swoje odkrycie, że Ziemia krąży wokół Słońca.
https://dzienniknaukowy.pl

Planetarium
To miejsce lub urządzenie służące do odtwarzania wyglądu nieba oraz ruchu ciał niebieskich.

STAR WARS
Jest to najbardziej znany film, którego akcja dzieje się w przestrzeni kosmicznej,

A teraz kilka piosenek do pośpiewania i posłuchania o kosmosie:






A kto z Was jeszcze ma ochotę na film, to zapraszamy:

123 Edukacja - "Układ Słoneczny"



A na koniec jak zwykle mamy dla Was propozycje prac plastycznych:

Rakieta








Potrzebne materiały:
- papierowa rolka
- tektura np. tył okładki bloku technicznego 
- papier kolorowy
- kartka kolorowa z blok technicznego
- nożyczki, klej, taśma, ołówek, linijka 
1. Z tektury wycinamy 4 trójkąty prostokątne o wymiarach 16 cm x 14 cm x 8 cm, pamiętając, by każdy trójkąt miał dodatkowo prostokątną zakładkę 1cm x 6 cm co ułatwi nam przymocowanie ich do rolki.
2. Przyklejamy taśmą trójkąty do rolki papierowej, tak by utworzyło to nam stateczniki rakiety. 
3. Z kolorowej kartki wycinamy małe owalne kształty, które przyklejone do rolki utworzą nam okna i wejście rakiety.
4. Na kolorowej technicznej kartce rysujemy koło, dowolnej wielkości. Wycinamy, po czym rozcinamy kawałek by móc utworzyć z niego stożkowy dziób rakiety. Sklejamy go taśmą. I kładziemy na rakietę. 


Gwiezdny projektor







Potrzebne materiały:
- rolka papierowa 
- czarna kartka techniczna 
- gumka recepturka, igła
- nożyczki, ołówek 
1. Na czarnej kartce odrysowujemy kształt rolki i dorysowujemy 4 prostokątne paski, które posłużą do mocowania wzornika na rolce. 
2. Po wycięciu wzorników możemy albo sami wydziurkować własne gwiazdozbiory albo wspomóc się wydrukowanymi wzorami. W tym celu wycinamy interesujący nas gwiazdozbiór i przykładamy do czarnego wzornika po czym dziurkujemy igłą. 
3. Następnie mocujemy wzornik na rolce za pomocą gumki recepturki. 
Teraz tylko wystarczy poświecić latarką do środka rolki by wyświetlić gwiezdny pokaz na ścianie :)

Mamy nadzieję, że nasza wspólna podróż w przestrzeń kosmiczną była dla Was niezapomnianą przygodą!

Do zobaczenia już wkrótce😃.






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz